Aktualności

Sezon rowerowy w pełni. Pamiętaj o zabezpieczeniu roweru przed złodziejem

Data publikacji 25.05.2023

Pogoda za oknem sprzyja rowerowym przejażdżkom. Coraz więcej osób, jako środek transportu do pracy wybiera właśnie rower, co doskonale widać na ulicach miast. W zakorkowanej metropolii jest to metoda na przemieszczanie się w sposób zdecydowanie najszybszy. Warto zatem pomyśleć o właściwej ochronie naszego jednośladu. Zwróćmy uwagę na jakość użytkowanych zabezpieczeń. Korzystajmy z urządzeń posiadających atesty. A co jeszcze można zrobić, aby uchronić się przed kradzieżą? Przeczytaj, co radzą policjanci…

Po pierwsze rozsądek — nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru. Czasami chcemy tylko na chwilę wejść do sklepu, poza tym widzimy nasz jednoślad przez witrynę sklepu, oparty o elewację… Nie ma go? Złodziej właśnie nim pośpiesznie odjeżdża! Moment nieuwagi może nas sporo kosztować. Nierzadko przecież rowery kosztują kilka tysięcy złotych. Zabezpieczenie ich cienką linką, nie jest właściwym rozwiązaniem.

Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby korzystać z odpowiednich zabezpieczeń rowerowych, szczególnie w dużych miastach. Okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru jednoślad, to łatwy łup, za który można dostać kilkaset złotych.

Warto też zatrzymać się na chwilę przy temacie urządzeń zabezpieczających. Powinny one posiadać odpowiednie atesty. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z hartowanego metalu, stali wysokowęglowej lub ogniw kutych na zimno. Te, które kosztują kilkanaście złotych, nie będą się zbyt długo opierać wprawionemu złodziejowi.

Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Jednoślady pozostawione w ogólnodostępnych piwnicach czy garażach też z pewnością znajdą nowego "właściciela".

Poza tym jednoślady pozostawione luzem wewnątrz kamienic są często przeszkodą w dostępie do ciągów komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji stanowią duże utrudnienie, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być drożne, co jest w interesie wszystkich mieszkańców.

kom. Paulina Onyszko

Powrót na górę strony