Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

16 zarzutów za oszustwa internetowe i 2 miesiące aresztu dla podejrzanej

Wspólne działania policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją komendy na Pradze Północ oraz funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji doprowadziły do zatrzymania 44-letniej kobiety, która dokonywała oszustw internetowych. Podejrzana oferowała do sprzedaży na swojej stronie internetowej oraz za pośrednictwem popularnego serwisu ogłoszeniowego telefony komórkowe. Pokrzywdzeni po wpłaceniu pieniędzy, nie otrzymywali jednak zamówionego towaru. 44-latka usłyszała dotychczas 16 zarzutów. Policjanci typują, że w tej sprawie mogło zostać pokrzywdzonych około 300 osób z całej Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy. Sąd zastosował wobec 44-latki 2 miesiące aresztu. Grozi jej kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wspólne działania policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją północnopraskiej komendy oraz stołecznych funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji doprowadziły do zatrzymania kobiety podejrzanej o dokonywanie oszustw internetowych.

Jak ustalili policjanci 44-latka od października tego roku prowadziła własną działalność gospodarczą i na swojej stronie internetowej oraz za pośrednictwem popularnego serwisu ogłoszeniowego oferowała do sprzedaży telefony komórkowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Zainteresowanie klientów było duże, ponieważ ceny telefonów były o kilkaset złotych tańsze niż u innych sprzedawców. Problem pojawiał się dopiero, gdy kupujący przelewali pieniądze za zakupiony towar, którego w rezultacie nie otrzymywali.

Funkcjonariusze w wyniku przeszukania mieszkania kobiety zabezpieczyli telefony komórkowe, laptopy, komputer oraz nośniki danych, a także dokumenty w postaci wezwania z banku do zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym w ramach złożonych reklamacji.

Jak wstępnie ustalili policjanci w samym tylko listopadzie kobieta oszukała 16 osób, za co usłyszała już zarzuty. Wartość strat, jakie ponieśli kupujący wyniosła ponad 33 tys. złotych. Decyzją sądu 44-latka została aresztowana na 2 miesiące. Za oszustwo grozi jej kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Policjanci szacują, że pokrzywdzonych w tej sprawie może być około 300 osób z całej Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę podczas dokonywania zakupów za pośrednictwem Internetu. Okres przedświąteczny i panujący pośpiech stwarzają idealne warunki dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na zakup towarów w atrakcyjnych cenach.

Pamiętajmy, aby zweryfikować sprzedawcę/usługodawcę w niezależnych źródłach informacji, szczególną uwagę poświęćmy na analizę negatywnych opinii, gdyż te mogą być bardziej miarodajnym źródłem informacji niż pozytywne opinie na temat tego sprzedawcy/usługodawcy. Czytajmy też uważnie regulamin sprzedawcy/usługodawcy oraz sprawdzajmy, czy zostały podane jego dane kontaktowe, czy adres istnieje i czy jest widoczny na mapach internetowych.

kom. Paulina Onyszko/ks

Powrót na górę strony