Aktualności

Niskie temperatury - pamiętajmy o osobach bezdomnych, starszych i samotnych

W związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami życie osób bezdomnych, starszych oraz samotnie mieszkających może być zagrożone, a powodem może być nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Czasami wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uratować komuś życie. Reagujmy! Nie bądźmy obojętni na los innych osób.

Zima to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Często szukają one schronienia w opuszczonych mieszkaniach, pustostanach, piwnicach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

Policjanci z Pragi Północ w trosce o bezpieczeństwo osób najbardziej potrzebujących, podobnie jak w latach ubiegłych podejmują stałe działania prewencyjne. Funkcjonariusze kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne i inne, narażone na wychłodzenie.

Każdy z nas może przyłączyć się do tych działań. Apelujemy o zwracanie uwagi na napotkane osoby, które mogą stać się ofiarą niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze, koczujących na przystankach autobusowych, bądź też niestosownie ubranych do pory zimowej i zdezorientowanych.

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

kom. Paulina Onyszko

Powrót na górę strony