Policjanci opowiadali seniorom o metodach działania oszustów
Wczoraj policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI w Klubokawiarni Praskiej Fundacji A.R.T. spotkali się z najstarszymi mieszkańcami dzielnicy. Funkcjonariusze mówili seniorom o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, głównie tych związanych z oszustwami metodą „na krewnego, policjanta czy wypadek”. Policjanci wyjaśniali także, dlaczego należy potwierdzać wiarygodność osób pukających do ich drzwi i podających się za administratorów, hydraulików czy opiekunów społecznych. Zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i do kontaktu z dzielnicowym za pośrednictwem aplikacji "Moja Komenda". Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Wczoraj w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej Fundacji A.R.T. przy ul. Dąbrowszczaków zorganizowano spotkanie z seniorami. Z najstarszymi mieszkańcami dzielnicy spotkali się: podkom. Paulina Onyszko, oficer prasowy północnopraskiej komendy, kom. Monika Trzcinka z Zespołu Prewencji Kryminalnej oraz st. asp. Radosław Strzałkowski, Kierownik II Rewiru Dzielnicowych, który od lat ściśle współpracuje z fundacją.
Policjanci opowiedzieli o oszustach dokonujących przestępstw na osobach starszych, którzy działając w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystują najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Funkcjonariusze opisali metody działania przestępców podających się za krewnych, policjantów, prokuratorów czy pracowników banku i podali wiele przykładów z życia na potwierdzenie własnych słów.
Wyjaśnili, że oszuści bardzo często pukają też do drzwi pod różnymi pretekstami, np. oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe, np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, administratora lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują chwilową nieuwagę i okradają domowników.
Funkcjonariusze wyjaśniali również, jak właściwie zabezpieczyć mieszkanie przez włamaniem i jak nie paść ofiarą złodzieja kieszonkowego. Dużo czasu policjanci poświęcili na omówienie zagrożeń w Internecie, m.in. scharakteryzowali zjawisko Phishingu. Tłumaczyli, jak nie paść ofiarą hakera i dokonać bezpiecznych zakupów w sieci.
Seniorzy bardzo chętnie zabierali głos w dyskusji i opowiadali o własnych doświadczeniach z nieuczciwymi osobami. Wykazali się również dużą wiedzą dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Na koniec policjanci przekazali założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcili do korzystania z tego narzędzia oraz do kontaktu z dzielnicowym za pośrednictwem aplikacji "Moja Komenda".
Uczestnicy oklaskami podziękowali funkcjonariuszom za poświęcony czas i zaprosili do udziału w kolejnych spotkaniach poświęconych bezpieczeństwu.
kom. Paulina Onyszko/ea