Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopuścił się oszustwa przy wynajmie mieszkania, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności

Kryminalni z komisariatu Policji na Targówku w wyniku podjętych działań operacyjnych zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwo. 44-latek, podając się za właściciela mieszkania, wynajął je 31-letniej kobiecie. Problem pojawił się w momencie, kiedy kobieta wróciła do lokalu, by jeszcze raz dokładnie je obejrzeć. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. 44-latek naraził ją na stratę ponad 3 tysięcy złotych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy o szczególną rozwagę w takich sytuacjach. Dokładnie sprawdzajmy ogłoszeniodawcę, opinie o nim i treść ogłoszenia.

Sprawa swój początek miała pod koniec października ubiegłego roku, kiedy to pokrzywdzona na popularnym serwisie ogłoszeniowym trafiła na atrakcyjną ofertę mieszkania do wynajęcia.

Tego samego dnia kobieta umówiła się z właścicielem na prezentację lokalu. Mężczyzna zapewniał ją, że za kilka dni mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania, obecnie pracuje nad uzupełnianiem jego wyposażenia.

Następnego dnia kobieta przekazała mężczyźnie zaliczkę w kwocie 500 złotych. Dwa dni później podpisała z nim umowę, dopłaciła resztę ustalonej kwoty, po czym otrzymała od niego klucze do mieszkania, kod do domofonu oraz "pestkę" do furtki wejściowej na osiedle.

Późnym wieczorem 31-latka postanowiła jeszcze raz, na spokojnie obejrzeć wynajęte mieszkanie. Nie kryła zdziwienia, kiedy okazało się, że "pestka" nie otwiera osiedlowej furtki, a klucze nie pasują do zamka drzwi wejściowych. Kobieta postanowiła natychmiast wyjaśnić tę sytuację z właścicielem. Niestety jego telefon był wyłączony. Liczne wiadomości SMS, które wysłała do niego, na nic się zdały. 31-latka uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszusta i sprawę zgłosiła na Policję.

Zatrzymaniem mężczyzny zajęli się kryminalni z Targówka. Policjanci bardzo szczegółowo zweryfikowali wszystkie informacje pochodzące od pokrzywdzonej i przeprowadzili własne ustalenia operacyjne.

W ubiegły czwartek funkcjonariusze, na terenie Śródmieścia zatrzymali 44-latka. Następnego dnia w komisariacie przy ul. Chodeckiej mężczyzna usłyszał zarzut dokonania oszustwa działając w czynie ciągłym. Za to przestępstwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ.

Apelujemy o szczególną ostrożność, kiedy natrafiamy na "atrakcyjne" oferty w Internecie. Mogą one dotyczyć, jak w opisanym przypadku wynajmu nieruchomości, ale również sprzedaży produktów w promocyjnych cenach lub wykonania określonej usługi. Szczegółowo sprawdzajmy opinie o ogłoszeniodawcy i treść samego ogłoszenia.

kom. Paulina Onyszko/ea

Powrót na górę strony