Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie rozprowadzał sygnał telewizyjny za pośrednictwem specjalnie przystosowanego dekodera

Stołeczni policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z północnopraskimi funkcjonariuszami z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą i korupcję zatrzymali 58-latka podejrzanego o "sharing" telewizyjny. Mieszkaniec Białołęki w Internecie nielegalnie udostępniał programy płatnej platformy cyfrowej. W wyniku przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli dekoder, karty platformy cyfrowej oraz telefon komórkowy, a także dane IP i adresy użytkowników, którzy nielegalnie odbierali kodowane programy telewizyjne. Mężczyzna usłyszał zarzut, za który grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługującym klientom nadawców telewizyjnych. W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Biorca również popełnia przestępstwo określone w art. 7 ust. 2 Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegające na odbioru sygnału telewizyjnego za pośrednictwem niedozwolonego urządzenia. Dawca dysponuje legalnym dostępem do usługi płatnej telewizji kodowanej, ma zawarte legalne umowy o świadczenie usług telewizyjnych z operatorami.

W trakcie czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy stołecznego Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością i policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją północnopraskiej Komendy ustalono, że mieszkaniec Białołęki nielegalnie poprzez sieć Internet udostępniał dużej liczbie osób odbiór kanałów telewizji satelitarnej. Za tę usługę miał pobierać od nich opłaty.

Policjanci ujawnili w mieszkaniu 58-latka działający dekoder umożliwiający korzystanie z telewizji. Dokonali jego oględzin i zabezpieczyli jego ustawienia, adresy IP użytkowników odbierających udostępniany sygnał telewizyjny. W serwerze policjanci ujawnili konta 99 użytkowników tzw. "biorców" oraz 24 aktywnych użytkowników.

W trakcie policyjnych czynności na telefon komórkowy mężczyzny zaczęły napływać wiadomości z pytaniem o powód nieudzielania telewizji, zaś w jego komunikatorze operacyjni znaleźli zapisane wątki rozmów, w których 58-latek przypominał swoim rozmówcom o płatnościach za korzystanie z udostępnionego sygnału telewizyjnego. Mając niezbite dowody świadczące o popełnieniu przez mężczyznę przestępstwa, policjanci zatrzymali go.

Na podstawie zebranego w sprawie materiału północnoprascy funkcjonariusze przedstawili 58-latkowi zarzut, który dotyczy dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnej platformy telewizyjnej innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego dekodera w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Nadzór nad tym postępowaniem prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ.

kom. Paulina Onyszko/JN

Powrót na górę strony