Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcesz zainwestować pieniądze? Uważaj na fałszywych doradców!

"PEWNY I WYSOKI ZYSK, BEZ RYZYKA" - tak brzmiąca oferta ma zachęcić Cię do zainwestowania pieniędzy. Osoba, która podaje się za doradcę finansowego będzie nakłaniała Cię do powierzenia mu oszczędności. I choć roztaczana przed Tobą wizja gwarantowanego zysku jest bardzo atrakcyjna, BĄDŹ OSTROŻNY! To może być próba wyłudzenia Twoich pieniędzy. A techniki stosowane przez rzekomego doradcę to najzwyklejsza manipulacja. Nie chcesz utracić swoich oszczędności? Dokładnie sprawdź osobę, której chcesz je powierzyć.

W Internecie możemy znaleźć wiele firm oferujących doradztwo w inwestowaniu pieniędzy. Bardzo często relacja "doradcy" z potencjalnym klientem jest nawiązywana przez telefon, e-mail, a nawet media społecznościowe. Konsultant obiecuje wysoki i gwarantowany zysk, zazwyczaj bez żadnego ryzyka. Przekonuje, że najbardziej opłacalne jest szybkie działanie i zachęca "promocjami" dla pierwszych klientów.

Fałszywy doradca będzie operował językiem inwestycyjnym, by podkreślić posiadane kompetencje i wzbudzić Twoje zaufanie. UWAŻAJ! To część jego STRATEGII!

Przedstawiciel firmy inwestycyjnej może również namawiać Cię na zainstalowania konkretnego oprogramowania na Twoim komputerze, który jest niezbędny do wykonywania operacji finansowych. W rzeczywistości, w ten sposób chce mieć zdalny dostęp do Twojego komputera i przejąć nad nim kontrolę.

Osoba, która padła ofiarą oszusta nie zdaje sobie sprawy, że logując się na stronie banku udostępnia dane, które mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu.

Kiedy musisz wzmóc czujność?

Możesz mieć do czynienia z oszustwem, kiedy "doradca" bardzo często do Ciebie dzwoni bądź wysyła e-maile, zmuszając Cię do szybkiego podejmowania decyzji; podaje przykłady inwestycji, na których zarobiły znane osoby; oferuje też pomoc w inwestowaniu zdalnym poprzez TeamViewer lub AnyDesk.

Jak nie dać się oszukać?

  • poszukaj informacji o firmie w Internecie, najlepiej w kilku źródłach;
  • jeśli nie wiesz, jak inwestować, a oferta jest dla Ciebie niejasna, poproś, by szczegółowo wytłumaczono warunki;
  • jeśli doradca nie wzbudził Twojego zaufania – niczego nie podpisuj!, ani na nic się nie zgadzaj;
  • zanim podpiszesz gotową umowę bardzo dokładnie ją przeczytaj, sprawdź poprawność danych firmy;
  • o każdej wątpliwości porozmawiaj z osobą bliską. Osoba postronna może pomóc Ci podjąć słuszną i bezpieczną dla Twoich finansów decyzję.

Niemal każdego dnia na Policję zgłaszają się oszukane osoby. Historię 72-latka z Białołęki opisaliśmy TUTAJ.

Kolejne zgłoszenia brzmią bardzo podobnie...

  • 45-letnia mieszkanka Targówka powiadomiła o oszustwie dokonanym przez nieznanego sprawcę, który za pośrednictwem sieci internetowej zaoferował możliwość inwestycji w krypto walutę na potrzebę czego wyłudził od niej pieniądze w łącznej kwocie 43608 złotych;
  • Mieszkanka Białołęki zawiadomiła, że nieznany sprawca w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd, co do możliwości szybkiego zarobku za pośrednictwem inwestycji finansowych, w wyniku czego utraciła ona około 300 000 złotych.
  • 73-letni mieszkaniec Pragi Północ złożył zawiadomienie, iż nieznany sprawca w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem poprzez podszycie się pod pracownika platformy inwestycyjnej, po czym uzyskał hasła do logowania w bankowości elektronicznej doprowadzając do dwóch wypłat środków pieniężnych i zaciągnięcia kredytu przez zgłaszającego. Wartość strat na szkodę zgłaszającego wyniosła prawie 154 000 złotych.

Dbaj o swoje finanse i kieruj się zasadą ograniczonego zaufania!

Zachęcamy do lektury Kompedium - jak nie dać się oszukać

kom. Paulina Onyszko

Powrót na górę strony