Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka rozmawiała z seniorami o zagrożeniach w Internecie

Młodsza aspirant Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI uczestniczyła w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w Domu Kultury ,,Lira" na warszawskim Targówku. Policjantka uświadamiała osoby starsze, jakie zagrożenia mogą czyhać w Internecie i tłumaczyła, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych. Na przykładach z życia funkcjonariuszka opisała również seniorom metody działania oszustów podających się za "policjanta CBŚ” oraz ,,administratora".

Policjantka z Zespołu Prewencji Kryminalnej po raz kolejny spotkała się z osobami starszymi w Domu Kultury ,,Lira" na warszawskim Targówku.

Główna część tego profilaktycznego spotkania dotyczyła zagrożeń w Internecie. Policjantka opisała metody, jakimi posługują się przestępcy działający w sieci, które polegają m. in. na  rozsyłaniu wiadomości przypominających oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali bądź informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. Ostrzegała, że przestępcy posługują się też prostszymi metodami, które polegają na wysłaniu maila z prośbą, czasem wręcz żądaniem, podania danych służących do logowania na konto i jego autoryzacji.

Policjantka podkreślała, że każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z pobieraniem z sieci oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Przypominała, że jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, aby zabezpieczyć swoje dane jest używanie jakościowych haseł i nie udostępnianie ich osobom trzecim.

Młodsza aspirant Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska tłumaczyła też, jak bezpiecznie kupować w sieci. Wyjaśniała, że należy zwracać uwagę na kilka szczegółów, takich jak cena produktu (bardzo tani, powinien od razu obudzić naszą czujność) czy komentarze na temat sprzedającego – duża ilość tych pozytywnych, to mniejsze ryzyko.

Policjantka przekonywała, że bez względu na to, ile mamy lat korzystając z sieci, nie możemy zapomnieć nigdy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć co robić, a czego nie, aby nie paść ofiarą oszustów czy hakerów.

Policjantka uświadamiała też starsze osoby, jak nie paść ofiarą oszustów podających się za wnuczka, policjanta CBŚ czy administratora.

Uczestnicy podziękowali policjantce oklaskami za ciekawą prelekcję.

kom. Paulina Onyszko/mw

Powrót na górę strony