Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobieta uwierzyła oszustowi podającemu się za pracownika banku, straciła ponad 100 tysięcy złotych

Na policję zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszusta podającego się za pracownika jej banku. Mimo że 46-latka podjęła pewne środki ostrożności, by zidentyfikować swojego rozmówcę, zbyt ufnie podeszła do prezentowanej przez niego sprawy. Jej dwugodzinna rozmowa z fałszywym konsultantem naraziła ją na utratę ponad 100 tysięcy złotych. To niestety kolejny taki przypadek zgłoszony Policji w ostatnim czasie. Apelujemy! Chroń swoje pieniądze!

O tym, jak łatwo jest paść ofiarą oszusta przekonała się 46-latka. Kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik jej banku. Miał wyraźny wschodni akcent.

46-latka zweryfikowała numer telefonującego na stronie swojego banku i kontynuowała rozmowę.

Mężczyzna zapytał o kilka kwestii związanych z logowaniem na konto bankowe, po czym poinformował kobietę, że z jej rachunku złożono wnioski o przyznanie kredytu. Zaoferował swoją pomoc w ich anulowaniu. By usprawnić tę procedurę polecił jej korzystanie z aplikacji, która miała łączyć się z numerem telefonu działu technicznego jej banku. Kobieta wykonywała wszystkie operacje na swoim koncie zgodnie z instruktażem konsultanta, prawdopodobnie skorzystała również z opcji udostępniania ekranu.

Po dwugodzinnej rozmowie 46-latka próbowała zalogować się do swojego konta, jednak bezskutecznie. Wtedy zatelefonowała do placówki banku. Konsultant uświadomił ją, że została oszukana. Kobieta, gdy otrzymała wyciągi z konta będące dowodem przestępstwa, zgłosiła się na Policję.

Działanie oszustów polegało na przesyłaniu pieniędzy pomiędzy jej rachunkami, przelaniu ich na obce konta, wypłatę środków z bankomatu i zaciągnięcie pożyczki w wysokości 50 tysięcy złotych. Kobieta poniosła straty sięgają prawie 108 tysięcy złotych.

To niestety kolejny taki przypadek zgłoszony Policji w ostatnim czasie. Apelujemy! Chroń swoje pieniądze!

kom. Paulina Onyszko/ea

Powrót na górę strony