Aktualności

Obezwładnili gazem, siłą wsadzili do samochodu i wywieźli do lasu

23-latek został obezwładniony gazem i siłą wepchnięty do samochodu przez nieznanych mężczyzn. To zdarzenie zaalarmowało policjantów z komisariatu na Białołęce i komendy na Pradze Północ. Kryminalni we współpracy ze stołecznymi wywiadowcami w wyniku zaplanowanej akcji zatrzymali czterech obywateli Ukrainy w wieku od 15 do 19 lat podejrzanych o to przestępstwo. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora prowadzącego śledztwo i tymczasowo aresztował 18 i 19-latka na trzy miesiące. 15 i 16-latek decyzją Sądu Rodzinnego i Nieletnich zostali umieszczeni w schronisku dla nieletnich.

Pod koniec czerwca policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego z Białołęki otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że najprawdopodobniej doszło do uprowadzenia mężczyzny.

Mundurowi razem z kryminalnymi wykonywali niezbędne ustalenia na miejscu, by ustalić, jak najwięcej szczegółów tego zdarzenia, w tym rysopisy napastników oraz pojazd, którym się poruszali.

W trakcie prowadzonych działań na miejscu zjawił się poszkodowany mężczyzna. 23-latek wyjaśnił, że został zaatakowany gazem i siłą wepchnięty do ciemnego auta przez trzech mężczyzn. Nie był jednak w stanie opisać ich, ani samochodu, którym był przewożony. Kryminalni działali na wielu płaszczyznach. Trafili do miejsca, gdzie 23-latek został wywieziony przez napastników. Tam odnaleźli jego telefon.

Mężczyzna złożył zeznania. Wynikało z nich, że napastnicy grozili mu, pobili go i zabrali pieniądze i okulary. Zażądali również od niego 3 tys. złotych. Gdy odjechali, 23-latek wrócił do miejsca zamieszkania i skontaktował się z policjantami.

Policjanci z komisariatu na Białołęce przesłuchali ustalonych świadków.

Kilka dni potem kryminalni z komendy na Pradze Północ, Białołęki i stołeczni wywiadowcy przeprowadzili akcję, w wyniku której zatrzymali czterech obywateli Ukrainy w wieku od 15 do 19 lat. Zabezpieczyli również noże, broń gazową, replikę granatu, wiatrówkę, kajdanki, kominiarkę oraz pudełko amunicji śrutowej. Do sprawy włączyli się policjanci Wydziału ds. Nieletnich i Patologii.

18 i19-latek trafili do policyjnej izby zatrzymań, zaś nieletni zostali umieszczeni w policyjnej izbie dziecka.

Dwaj starsi mężczyźni usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ zarzuty rozboju w zbiegu z pozbawieniem wolności 23-latka i usiłowania dokonania na nim wymuszenia rozbójniczego. Za te przestępstwa obu grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora prowadzącego śledztwo i tymczasowo aresztował mężczyzn na 3 miesiące od dnia zatrzymania.

15 i 16-latek stanęli przed sądem Rodzinnym i Nieletnich. Za rozbój z użyciem przedmiotu przypominającego broń palną i uprowadzenie 23-latka może im grozić kara do 20 lat pozbawienia wolności. Obaj najbliższe 3 miesiące spędzą w schronisku dla nieletnich.

kom. Paulina Onyszko/ea

  • Zdjęcie przedstawia dwoje ubranych w cywilne rzeczy policjantów, którzy prowadzą pomiędzy sobą po dziedzińcu zatrzymanego mężczyznę. Mężczyzna ten ma kajdanki założone na rękach trzymanych z tyłu.
    Policjant prowadzi zatrzymanego
  • Zdjęcie przedstawia ubranego w cywilną odzież policjanta, który prowadzi po swojej prawej stronie zatrzymanego mężczyznę. Mężczyzna ten ma kajdanki założone na rękach trzymanych z tyłu.
    Policjant prowadzi zatrzymanego

Film Obezwładnili gazem, siłą wsadzili do samochodu i wywieźli do lasu

Pobierz plik Obezwładnili gazem, siłą wsadzili do samochodu i wywieźli do lasu (format mp4 - rozmiar 5.89 MB)

Powrót na górę strony