Dlaczego Hejt jest niebezpieczny?
O niebezpiecznych zachowaniach w Internecie, zagrożeniach wynikających z Hejtu, odpowiedzialności za stosowanie takiej formy przemocy wśród rówieśników mówiła uczniom czwartych klas podkom. Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska w trakcie zajęć przeprowadzonych w Szkole Podstawowej Nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka" przy ul. Samarytanka 11 w Warszawie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym spotkaniu.
Hejt internetowy (ang. hate, pol. nienawiść) – według słownika języka polskiego jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Taką definicję Hejtu przedstawiła podkom. Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska uczniom Szkoły Podstawowej Nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka" przy ul. Samarytanka 11 w Warszawie.
Policjantka rozmawiała z czwartoklasistami o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z umieszczania negatywnych i obraźliwych wpisów na portalach społecznościowych i za pośrednictwem komunikatorów Internetowych. Tłumaczyła, że przerobione zdjęcia, tzw. memy – to tylko jeden z przykładów treści, których odbiorcami i twórcami bywają młodzi ludzie.Wyjaśniała, że świadkowie, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści, a sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. A wszystko to w poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet.
Te zajęcia miały również na celu zwiększenie świadomości dzieci i ich uwrażliwienie na problem obrażania w Internecie oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Policjantka zachęcała również do poszukiwanie alternatywnych i nieszkodzących nikomu sposobów wyrażania swojej opinii.
nadkom. Paulina Onyszko