Nie daj się zrobić w jajo!
Metro, autobusy, tramwaje oraz placówki handlowe – to miejsca, w których od 29 marca policjanci wydziału wywiadowczo-patrolowego prowadzić będą działania wymierzone w kieszonkowców pn. „Nie daj się zrobić w jajo”. Akcja potrwa do 7 kwietnia. Podobnie, jak w ubiegłym roku prowadzona będzie wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego, CH Arkadia oraz poprzez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji z sieciami Kaufland, Lidl, Selgros, Tesco, Żabka.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów, to czas kiedy wielu klientów sklepów i pasażerów komunikacji miejskiej zaaferowanych ostatnimi przygotowaniami, nie zawsze pamięta o swoim bezpieczeństwie. Niestety takie okazje wykorzystują kieszonkowcy. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policyjni wywiadowcy obecni będą w środkach komunikacji miejskiej i placówkach handlowych. Swoje działania prowadzić będą w trzech płaszczyznach:
- Działania edukacyjne polegające na kontrolowanym inscenizowaniu przez policjantów momentów kradzieży kieszonkowych, w celu uświadomienia wytypowanym osobom, jak nieuwaga, brak nadzoru nad posiadanym mieniem, może zachęcić potencjalnych złodziei do kradzieży. Jednocześnie realizujący rozdawać będą opracowane dla potrzeb akcji ulotki informacyjne „Nie daj się zrobić w jajo”. Działania prowadzone będą na ulicach Warszawy, w środkach komunikacji i w placówkach handlowych. Jednocześnie w środkach komunikacji publicznej wyposażonych w odpowiedni sprzęt emitowane będą filmy edukacyjne z radami, jak uchronić się przed złodziejami.
- Działania medialne będą dokumentowane w formie zapisów video. Zebrany materiał posłuży następnie do przygotowania specjalnych filmów edukacyjnych emitowanych w krajowych i lokalnych mediach oraz na stronach internetowych Policji, ZTM, POHiD z założeniem dotarcia do jak największej liczby osób.
- Działania prewencyjne polegające na odpowiednim dyslokowaniu policjantów umundurowanych oraz patroli z psami służbowymi i patroli konnych, kierowanych do codziennej służby prewencyjnej. Wyznaczone patrole działać będą ciągach komunikacyjnych z zadaniem prewencyjnego oddziaływania mającego przeciwdziałać popełnianiu przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu oraz zatrzymywaniu sprawców czynów zabronionych. Ponadto w ramach służby ponadnormatywnej policjanci umundurowani będą się przemieszczać w środkach komunikacji, w wytypowanych, najbardziej zagrożonych ciągach komunikacyjnych.
- Działania wywiadowcze polegające na prowadzeniu działań przede wszystkim przez sekcję do walki z kradzieżami kieszonkowymi mające na celu ujęcie na gorącym uczynku złodziei kieszonkowych operujących w środkach komunikacji miejskiej, w placówkach handlowych i gastronomicznych. Działania te będą wspierane przez policjantów nieumundurowanych z referatów wywiadowczych WWP KSP, kierowanych do codziennej służby. Patrole te będą pracować w sposób analogiczny, jak patrole mundurowe, ze szczególnym ukierunkowaniem na obserwację, typowanie i zatrzymywanie potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń.
Aby nie paść ofiarą kieszonkowca, policjanci radzą:
- bądź uważny w miejscach zatłoczonych;
- nie obdarzaj obcych nadmiernym zaufaniem;
- nie eksponuj rzeczy wartościowych np. pieniędzy, dokumentów;
- torebkę, saszetkę noś zawsze zamkniętą;
- podczas podróży pilnuj swojego bagażu;
- nie zostawiaj rzeczy wartościowych bez opieki;
- nie noś karty bankomatowej razem z zanotowanym numerem PIN.
kom. Anna Kędzierzawska
na podst. mat. wwp
Załączniki do strony
-
Awers ulotki
2.48 MB
Data publikacji : 29.03.2012 09:12Data modyfikacji : 29.03.2012 09:15 -
Rewers ulotki
1.13 MB
Data publikacji : 29.03.2012 09:13Data modyfikacji : 29.03.2012 09:16
KSP