Przemoc domowa-nowe narzędzia dla policjantów-szkolenie w KRP VI
Zgodnie z wytycznymi Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza w styczniu 2014 roku w Policji wprowadzone zostało nowe narzędzie pomocowe służące funkcjonariuszom w podjęciu decyzji podczas przeprowadzanych przez nich interwencji domowych. Szacowanie ryzyka - ma na celu podniesienie skuteczności działań podejmowanych przez policjantów przeprowadzających interwencję wobec sprawców przemocy w rodzinie oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą, poprzez minimalizowanie zagrożenia życia i zdrowia tych osób.
Narzędzie skonstruowane jest w wersji papierowej. Posiada 13 pytań skierowanych do pokrzywdzonego - dorosłego oraz oddzielnej karty do wypełnienia dla ofiary - dziecka. Policjant każdorazowo indywidualnie podchodzi do przeprowadzanej interwencji. Do niego należy ocena sytuacji w jakiej znajduje się ofiara. Wykorzystanie nowego narzędzia jakim jest kwestionariusz szacowania ryzyka pozwala funkcjonariuszom na właściwe odczytanie oznak zagrażających egzystencji pozostałych członków rodziny dotkniętych przemocą.
Przygotowane algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy. Ich celem jest również zapewnienie wsparcia policjantom, m.in. mają zlikwidować poczucie u funkcjonariusza, że być może działa za wcześnie. Skupiają się one w szczególności na okolicznościach, w których zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego.
Zdaniem ekspertów z dziedziny przemocy w rodzinie wykorzystanie kwestionariusza powinno mieć zastosowanie wyłącznie na miejscu podejmowanej interwencji, podczas pojawienia się u policjanta wątpliwości, co do dalszego postępowania ze sprawcą przemocy w rodzinie, gdy następuje rozważenie zatrzymania.
CHRONOLOGIA WYKORZYSTANIA NARZĘDZIA:
- podjęcie interwencji wobec przemocy w rodzinie,
- stwierdzenie przemocy i podjęcie decyzji o konieczności sporządzenia „Niebieskiej Karty-A”,
- w przypadku pojawienia się wątpliwości, co do postępowania ze sprawcą przemocy w rodzinie wypełnienie druku Mp-92 lub Mp-93 (w zależności od sytuacji, kto jest ofiarą przemocy – osoba dorosła czy dziecko),
- w przypadku uzyskania odpowiedniej liczby pozytywnych odpowiedzi, rozważenie zatrzymania sprawcy przemocy (odizolowanie od ofiary),
- dołączenie wypełnionego druku do kopii sporządzonej „Niebieskiej Karty – A”.
Posiadanie druków Mp-92 i Mp-93 oraz wkładek do notatników przez służby patrolowe i obchodowe jest obowiązkowe.
Należy pamiętać, że jest to narzędzie wspomagające działania policjanta na miejscu interwencji, a nie obligujące go do każdorazowego stosowania.
Dane prowadzone przez Wydział Prewencji KSP wskazują, że w styczniu ubr. na terenie działania Komendy Stołecznej Policji odizolowano/zatrzymano 25 sprawców przemocy w rodzinie, analogicznie w br. zatrzymano 38 sprawców. Zwiększyła się również liczba osób wobec których istnieje podejrzenie, że stosujeprzemoc w rodzinie z - 198 na - 245 sprawców.
W związku z tym, w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI trwają szkolenia w przedmiotowej tematyce, dla policjantów wszystkich pionów.
ms/eb/Stołeczny Magazyn Policyjny 03/2014