„Nie toleruj, powiadom!” - kolejna odsłona kampanii
Na przystankach, stacjach metra oraz w taborze komunikacji miejskiej co roku odnotowuje się wiele przypadków wandalizmu. Wandale szczególnie „upodobali” sobie wyrywanie słupków przystankowych, niszczenie rozkładów jazdy, a w pojazdach – siedzeń i poręczy oraz „ozdabianie” stacji metra graffiti. Aby zapobiec takim sytuacjom Komenda Stołeczna Policji wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie oraz Strażą Miejską m.st. Warszawy rozpoczęły kolejną edycję kampanii „Nie toleruj, powiadom!”. W ten sposób chcemy zachęcić pasażerów komunikacji miejskiej do reagowania na akty wandalizmu w środkach transportu.
Celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa w Warszawie, ochrona mienia publicznego przed aktami wandalizmu oraz zachęcenie pasażerów do powiadamiania Policji i Straży Miejskiej o wykroczeniach i przestępstwach popełnianych w pojazdach oraz na przystankach komunikacji miejskiej. W ramach akcji, na wybranych przystankach, w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM oraz na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej są dostępne materiały promocyjne, zachęcające do powiadamia organów ścigania o aktach wandalizmu.
- Zachęcamy do rozsądnego reagowania na akty wandalizmu. Jeśli zdarzenie ma miejsce w pojeździe, wystarczy podejść do kierującego i poinformowaćo tym, co się dzieje. Pamiętajmy, że część pojazdów jest wyposażona w monitoring, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do sprawców – wyjaśniają policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Możemy także wysiąść z pojazdu, zadzwonić pod numer 112 i zgłosić incydent. Ważne jest, aby zapamiętać miejsce zdarzenia, numer linii i numer boczny oraz kierunek, w którym jedzie pojazd. Idealnie byłoby, gdyby udało się opisać sprawców – dodają.
Gdy zachodzi konieczność dyskretnego zgłoszenia aktów wandalizmu można również wysłać SMS interwencyjny na numer 723 986 112. Naklejki ze szczegółową instrukcją korzystania z tej formy powiadamiania umieszczone są we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej oraz na wybranych przystankach.
Kampania „Nie toleruj, powiadom!” potrwa do 31 października br.
KSP