Policjanci odwiedzili Dom Samotnej Matki i Dziecka
Wczoraj z inicjatywy policjantów z północnopraskiej komendy oraz Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie z osobami przebywającymi w Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul.Szymanowskiego w Warszawie. Policjanci rozmawiali z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa oraz informowali co zrobić by nie stać się ofiarą przestępstwa i jak działać w przypadku zagrożenia.
Bicie, kopanie, szarpanie, popychanie, wyzwiska – niestety tak wygląda życie codzienne w niektórych rodzinach. Ofiary dotknięte przemocą domową boją się zgłaszać przestępstwo. Stosowanie przemocy staje się więc tajemnicą ukrywaną w czterech ścianach. Przez lata znoszą agresję ze strachu przed sprawcą, wstydzą się przed sąsiadami, obawiają się utraty jedynego źródła utrzymania. A wystarczy jeden telefon na Policję, aby przerwać rodzinną tragedię.
Przemoc w rodzinie jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wpływa negatywnie na rozwój dzieci i powoduje zaburzenie więzi rodzinnych. Ofiary ze strachu przed sprawcą, czy ze wstydu przed sąsiadami boją się o tym mówić. Przez lata biernie znoszą agresję, znęcanie psychiczne czy fizyczne.
Policjanci każdego dnia reagują na zgłoszone przypadki przemocy domowej. Rozmawiają z ofiarami, zatrzymują sprawców, kierują osoby potrzebujące do instytucji mogących wspierać dotkniętych przemocą domową. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi. Z ich doświadczeń wynika, że ofiarami są głównie kobiety i dzieci.
Wczoraj podczas spotkania w Domu Samotnej Matki i Dziecka policjanci z połnocnopraskiej komendy rozmawiali z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa oraz informowali co zrobić by nie stać się ofiarą i jak działać w przypadku zagrożenia. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla Dzielnicy Praga Północ Agnieszka Królikowska omówiła procedure "Niebieskiej Karty", która jest jedną z form pomocy rodzinom dotkniętym przemocą i która jest realizowana oprócz policji, również przez inne instytucje.
Podczas spotkania mł. asp. Radosław Strzałkowski oraz Jacek Kobielski trener personalny pokazali kilka najważniejszych chwytów samoobrony, których umiejętne wykonanie z całą pewnością podniesie nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i spowoduje większa pewność siebie.
Celem spotkania była poprawa poczucia bezpieczeństwa ofiar przemocy domowej i podniesienie świadomości wpływu na własne bezpieczeństwo w wyniku prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia.
mt