Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kara grzywny za płoszenie i niepokojenie jerzyków

Data publikacji 30.07.2009

Prowadzone w komendzie przy Myśliborskiej postępowanie wyjaśniające w sprawie prac termomodernizacyjnych na budynkach przy ulicy Śreniawitów i związanych z tym zagrożeń dla objętych ścisłą ochroną ptaków ( jerzyków ) zakończyło się skazaniem inspektora oraz kierownika budowy i wymierzeniem im kary grzywny.


Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków powiadomiło policjantów z Białołęki, że prowadzone przy ulicy Śreniawitów prace termomodernizacyjne budynku zagrażają życiu objętym ścisłą ochroną dzikich ptaków. Prowadzone w zespole do spraw wykroczeń postępowanie wyjaśniające pokazało, że inspektor oraz kierownik budowy naruszyli art. 127 pkt 2 lit. e ustawy o ochronie przyrody w ten sposób, że pełniąc nadzór nad ociepleniem budynku od połowy kwietnia do końca czerwca tego roku płoszyli i niepokoili ptaki ( jerzyki ) objęte ścisłą ochroną. Sąd grodzki wymierzył im za to karę grzywny w wysokości 600 złotych.

Policjanci informują:

1. Jerzyk (apus apus) objęty jest ochroną gatunkową ścisłą, na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U.Nr 92 poz. 880 z późn.zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. Nr 220, poz.2237).

2. Zgodnie z art.52 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, uszczegółowionym § 7 pkt 2 ww. rozporządzenia, zezwala się na usuwanie od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Wszelkie prace ograniczające dostęp jerzyków do miejsc ich regularnego występowania i rozrodu należy traktować jako niszczenie miejsc lęgowych i schronień tego gatunku. W okresie całego roku czynności te są zakazane wobec gatunków objętych ochroną ścisłą i zgodnie art. 56 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 4 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie na ich przeprowadzenie wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska na obszarze swojego działania, w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie spowoduje to zagrożenie dla dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt.

3. Jeżeli prace termomodernizacyjne będą prowadzone w sezonie lęgowym jerzyka, co niewątpliwie powoduje płoszenie osobników tego gatunku, to przed przystąpieniem do tych prac inwestor powinien zwrócić się z wnioskiem do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na umyślne płoszenie i niepokojenie osobników jerzyka.

4. Przed rozpoczęciem prac remontowych, termomodernizacyjnych zarządca budynku powinien zlecić doświadczonemu ornitologowi inwentaryzację przyrodniczą w zakresie występowania ptaków gatunków chronionych, w celu uniknięcia nieumyślnego zniszczenia schronienia jerzyka podczas prac budowlanych. W sytuacji, gdy zniszczenie schronienia jerzyka podczas prac budowlanych jest konieczne, należy zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie stosownego zezwolenia oraz zapewnić temu gatunkowi zastępcze miejsca lęgowe. Podczas remontu czy termodernizacji budynku należy zawieszać budki lęgowe dla tych ptaków w miejscach, gdzie dotychczas miały one swoje lęgi.

5. Za niszczenie siedliska jerzyków uznać można również montowanie kratek w otworach wentylacyjnych budynków, umożliwiając tym samym ptakom powrót do miejsc lęgowych, z których korzystały w poprzednich latach. Inwestor winien zapewnić jerzykom budki lęgowe w przypadku, gdy montowanie takich kratek jest niezbędne. Otwory stanowiące siedliska jerzyków po przeprowadzonej termomodernizacji powinny zachować chropowate krawędzie, co znacznie ułatwi ptakom wlatywanie do nich. Wymienione działania mają zapobiec zmniejszeniu się areału występowania ptaków tego gatunku.

Źródło: www.bip.gov.pl

mb

 
Powrót na górę strony