Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy z seniorami o oszustach i metodach ich działania

Wczoraj dzielnicowi z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI oraz przedstawicielka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Praga Północ odbyli spotkanie z seniorami z Uniwersytetu III Wieku. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na krewnego, policjanta czy administratora”. Policjanci wyjaśnili także, dlaczego należy potwierdzać wiarygodność osób podających się za monterów, opiekunów społecznych, czy urzędników oferujących pomoc finansową.

Wczoraj w Wyższej Szkole Menadżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej zorganizowano spotkanie z seniorami z Uniwersytetu III Wieku. Z najstarszymi mieszkańcami naszej dzielnicy spotkali się dzielnicowi - st. sierż. Piotr Łańcucki i st. sierż. Piotr Łupina oraz przedstawicielka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Praga Północ.

Policjanci podczas prelekcji opowiedzieli o oszustach dokonujących przestępstw na osobach starszych, którzy działając za pomocą różnych metod, wykorzystują najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu poprawę ich bezpieczeństwa oraz wyjaśnili, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na krewnego, policjanta, administratora czy prokuratora”. Funkcjonariusze opisali sposoby działania przestępców i podali wiele przykładów z życia, na potwierdzenie własnych słów.

Wyjaśnili, że niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia.

St. sierż. Piotr Łupina oraz st. sierż. Piotr Łańcucki tłumaczyli również, że oszuści bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby pełniące funkcje urzędowe, np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Policjanci informowali, w jaki sposób uchronić mieszkanie przed włamaniem, jak zabezpieczyć swoje oszczędności oraz biżuterię przed kradzieżą oraz, jak nie paść ofiarą kieszonkowego złodzieja.

Seniorzy w skupieniu wysłuchali wszystkich policyjnych rad. Mamy nadzieję, że przekazane na spotkaniu informacje uchronią ich przed codziennymi zagrożeniami.

po

Powrót na górę strony