Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy z mieszkańcami o bezpieczeństwie

W ubiegły wtorek (22 października) w Szkole Podstawowej nr 354 przy ul. Otwockiej 3 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Pragi Północ poświęcone sprawom bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przedsięwzięcie było zorganizowane w ramach Programu „Bezpieczne Osiedle”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz służb - policjanci, strażnicy miejscy i strażacy. Uczestnicy omawiali bieżące problemy związane m.in. z wykroczeniami w ruchu drogowym, popularnymi oszustwami dokonywanymi na osobach starszych oraz ostrzegali przed zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla.

We wtorkowym spotkaniu zorganizowanym przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Praga Północ uczestniczyli przedstawiciele Policji: Zastępca Komenda Rejonowego Policji Warszawa VI, mł. insp. Sylwester Winek, Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Maciej Makoś, dzielnicowi, funkcjonariusze VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas spotkania mieszkańcy przekazywali swoje spostrzeżenia dotyczące przestępstw narkotykowych i nielegalnego obrotu alkoholem, ale także wnioskowali o doświetlenie miejsc publicznych (bram, podwórek, chodników) i kierowanie w określone rejony umundurowanych patroli pieszych. Inne zgłoszenia uczestników dotyczyły wykroczeń w ruchu drogowym, w tym niewłaściwego parkowania i blokowania dróg pożarowych.

Druga część debaty obejmowała prezentację ważnych narzędzi służących do komunikacji z Policją, takich jak: aplikacja „Moja Komenda”, dzięki której w łatwy i szybki sposób można odnaleźć dzielnicowego nadzorującego dany rejon. Aplikacja zawiera wszystkie jednostki policji w całym kraju, a na jej stronach można znaleźć kontakt mailowy i telefoniczny do każdego dzielnicowego w Polsce.

Policjanci omawiali także istotę i sposób działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Przedstawiali sposób zaznaczania zgłoszeń i możliwość sprawdzania statusu informacji naniesionej na mapie.

Mundurowi apelowali do najstarszych uczestników spotkania o ostrożność w kontakcie z osobami obcymi. Ostrzegali przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą "na wnuczka”, „na policjanta” czy "księdza”. Obecni na spotkaniu dzielnicowi zachęcali zebranych do zgłaszania im niepokojących zdarzeń w miejscu zamieszkania.

Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 omówił zagrożenia związane z tlenkiem węgla. Wskazał główne przyczyny zaczadzeń i sposoby na uniknięcie niebezpieczeństwa.

Podczas spotkania mieszkańcy podziękowali przedstawicielom urzędu i służb za ich działania na rzecz bezpieczeństwa, które w ich ocenie się poprawiło.

To już kolejne spotkanie służb ze społecznością lokalną, mające na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań dla zgłaszanych problemów.

podkom. Paulina Onyszko/materiały z BBiZK

Powrót na górę strony